Kristīnes Lejas
dzīvnieku pieskatīšanas serviss

Vai mājdzīvnieki var palīdzēt pret depresiju?

Vai kaķa murrāšana vai suņa astes luncināšana var palīdzēt tikt galā ar depresiju? Iespējams.

Psihiatrs un Kalifornijas universitātes Depresijas izpētes un klīnikas programmas direktors Īens Kuks (Ian Cook) apgalvo, ka “mājas mīluļi sniedz beznosacījumu mīlestību, kas var palīdzēt cilvēkiem ar depresiju”.

Pētījumi liecina, ka dzīvnieki spēj mazināt spriedzi un uzlabot garastāvokli. Papildus ārstēšanai mājdzīvnieki var palīdzēt dažiem cilvēkiem ar vieglu un vidēji smagu depresiju justies labāk. Ja jūtaties nomākts, izmantojiet mājdzīvnieku sniegto palīdzību.

 • Mīlestība. Vai jūsu attiecības ar ģimenes locekļiem un mīļotajiem ir sarežģītas un sabojātas? Mājdzīvnieks var būt lielisks pretlīdzeklis. “Kopā ar mājas mīluli jūs varat vienkārši justies labi,” saka Kalifornijas psiholoģe un zinātņu doktore Terija Raita (Teri Wright). “Jums nav jāuztraucas par to, vai aizskarat sava mājdzīvnieka jūtas vai saņemat padomu, ko nevēlaties dzirdēt.”
 • Atbildība. Jums var šķist, ka šajā brīdī nespējat uzņemties rūpes par mājdzīvnieku. Rūpēšanās par sevi var likties pietiekami smaga. Taču speciālisti atzīst, ka papildu atbildības uzņemšanās var būt noderīga, jo tā ienes jūsu dzīvē jaunu un pozitīvu interešu objektu. “Rūpēšanās par mājdzīvnieku var likt jums apzināties pašam savu vērtību un nozīmību,” apgalvo Kuks. Tas jums atgādinās par jūsu spējām un to, ka varat paveikt vairāk, nekā domājat.
 • Aktivitātes. Vai šajās dienās tik tikko spējat piecelties no gultas? Jums nepieciešams vairāk fizisko aktivitāšu. Mājdzīvnieki var būt lieliski palīgi. “Ja jums ir suns, tas ir jāved pastaigā,” saka Kuks. Papildu fiziskās aktivitātes nāk par labu jūsu fiziskajai un garīgajai veselībai.
 • Dienas kārtība. Cilvēkiem ar depresiju palīdz dienas kārtības ievērošana. Dzīvnieka dienas kārtība — došanās rīta pastaigā, barošana un pastaigas — var palīdzēt jums turpināt ierasto dzīvi.
 • Sabiedrība. Depresija var jūs izolēt. Tā var likt jums izvairīties no draugiem un tuviniekiem. Ja jums ir mājdzīvnieks, jūs nekad neesat viens. Tas patiešām var radīt atšķirību.
 • Sociālā komunikācija. Mājdzīvnieka esamība var likt jums vairāk kontaktēties ar citiem cilvēkiem. Vedot pastaigā savu suni vai pavadot laiku veterinārārsta uzgaidāmajā telpā, jūs varat aprunāties ar citiem cilvēkiem. Mājdzīvnieki dabiskā ceļā palīdz kliedēt mulsumu, un citi mājdzīvnieku saimnieki labprāt stāsta par saviem mīluļiem.
 • Pieskāriens. Pētījumi rāda, ka cilvēki jūtas labāk, ja tiem ir fizisks kontakts ar citiem. Mājdzīvnieki sniedz līdzīgu sajūtu. Kaķa glaudīšanai ir dabisks nomierinošs efekts. Pētījumi ir pierādījuši, ka suņa glaudīšana var samazināt sirdsdarbības ātrumu.
 • Labāka veselība. Pētījumos ir atklāts, ka suņa klātbūne var pazemināt asinsspiedienu, samazināt stresa hormonu līmeni un palielināt labsajūtu izraisošo vielu līmeni smadzenēs. Kāds pētījums, kurā tika iesaistītas sievietes Ķīnā, parādīja, ka suņu īpašnieces vairāk nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, labāk gulēja, ziņoja par labāku fiziskās sagatavotības līmeni un retāku slimošanu, kā arī apmeklēja ārstu daudz retāk nekā cilvēki, kuriem nebija suns.

Taču Raita atzīst, ka mājdzīvnieki nav domāti katram, kurš sirgst ar depresiju. Ja jūtaties nomākts, rūpīgi pārdomājiet, pirms iegādājieties mājdzīvnieku. Ja jums ir tuvinieks, kurš cieš no depresijas, nedomājiet, ka pārsteigums kaķēna izskatā viņam palīdzēs. Tas var padarīt situāciju vēl ļaunāku. Pirms iegādājieties mājdzīvnieku depresijas mazināšanai uzdodiet sev četrus jautājumus:

 • Vai jūtaties komfortabli dzīvnieku sabiedrībā? Daudzi cilvēki, kuriem dzīvnieki ir palīdzējuši, ir rūpējušies par tiem kā par saviem bērniem. Viņi ir pieraduši, ka dzīvnieks sniedz tiem mierinājumu. Ja jums nekad nav bijis mājdzīvnieka, visticamāk, tas nepalīdzēs šajā brīdī.
 • Vai mājdzīvnieka klātbūtne liks jums satraukties? Domas par nāvi ir izplatīta depresijas pazīme. “Ja dzīvnieka iegāde nozīmē, ka jums pastāvīgi būs jāraizējas par viņa nāvi, tas nepalīdzēs,” saka Raita.
 • Vai jums pašlaik ir smaga depresija? Raita apgalvo, ka “rūpēšanās par dzīvnieku ir līdzīga rūpēm par mazu bērnu. Ja jums ir depresija tik smagā formā, ka nespējat uzņemties atbildību par dzīvnieku, iegādāties mājdzīvnieku nav laba doma”.
 • Vai varat atļauties mājdzīvnieku? Rūpes par mājdzīvnieku var izmaksāt dārgi. Saskaņā ar Amerikas Biedrības vardarbības pret dzīvniekiem novēršanai (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals — ASPCA) aprēķiniem pirmajā gadā kaķa uzturēšana var izmaksāt vairāk nekā 1000 ASV dolāru, bet suņa līdz pat 1850 ASV dolāriem.

Pat ja kaķa vai suņa iegāde šobrīd nešķiet prātīgs lēmums, var palīdzēt citi dzīvnieki. Putni var būt pārsteidzoši mīlīgi, un to aprūpe izmaksā tikai 270 ASV dolāru gadā. Kaut arī jūs, iespējams, nevēlaties nodarboties ar zivtiņām vai bruņurupuci, rūpēšanās par tiem var uzlabot jūsu garastāvokli. Tas rada atbildību un jaunu interešu objektu. Pētījumi ir parādījuši, ka zivtiņu vērošana turklāt var samazināt pulsu, kā arī mazināt muskuļu spriedzi.

Pēc ārzemju materiāliem sagatavojusi Diāna Baudere

Share on facebook
Dalies ar rakstu