Kristīne Leja’s Pet Sitting

Blog

Kaķi un putni dabā. Problēma.

“No visiem putnu un dzīvnieku mijiedarbības veidiem kaķis, kas ķer un nogalina putnus, šķiet, ir cilvēkam viszināmākais” Inga Freiberga, žurnāls “Putni dabā” Mājas kaķi Felis catus ir

Lasīt vairāk

Kāpēc kaķis klabina zobus, kad viņš pa logu redz putnu?

Ne katrs kaķu īpašnieks būs novērojis šo neparasto darbību, bet tas ir tik dīvaini, ka par to var teikt: “Vienreiz redzēts – nekad vairs neaizmirstas.” Uz palodzes sēdošs kaķis pamana mazu putnu uzkrītoši lēkājam ārpusē un uzmanīgi uz to raugās. To darot, kaķis sāk stipri drebināt žokļus kustībā, kuru apraksta dažādi, gan kā “zobus klabinoša stostīšanās”, gan “krampju reakcija”, gan “neapmierināta kaķa žokļu klabināšana mehāniska stakato veidā”.
Ko tas nozīmē?
Šī reakcija ir pazīstama kā “vakuuma darbība”. Kaķis izdara savu augsti specializēto nogalināšanas kodienu, it kā viņš jau būtu saspiedis nelaimīgo putnu starp saviem žokļiem. Uzmanīgi vērojot, kā kaķis nogalina medījumu, ir atklāts, ka tiek pielietota īpatnēja žokļu kustība, kura izraisa gandrīz acumirklīgu nāvi. Tas ir svarīgi kaķveida plēsonim, tāpēc ka pat visbiklākais upuris, pa īstam sagrābts, var mesties virsū, un kaķim ir ārkārtīgi būtiski pēc iespējas samazināt jebkuru ievainošanas iespēju ar putna aso knābi vai grauzēja spēcīgajiem zobiem. Tātad šeit nedrīkst zaudēt laiku.
Šo īpaso kustību kaķis attēlo, kad ar nepiepildītām cerībām cieši lūkojas pa logu un nespēj sevi kontrolēt, ārpusē redzot sulīgo mazo putniņu, kura neaizsniedzamība kaķim ir mokoša.

Lasīt vairāk